KTORÁ PRACOVNÁ DOSKA JE TÁ NAJ

15.08.2023

Plánujete kuchyňu a neviete sa zorientovať v ponuke pracovných dosiek? Možno Vám pri rozhodovaní pomôže tento článok.

S rastúcou popularitou otvoreného obývacieho priestoru a častejšieho využívania kuchynských ostrovčekov sa kuchynská doska stala stredobodom pozornosti.

Pracovná doska je teda jeden z najdôležitejších prvkov v kuchyni, ktorý má vplyv nielen na dizajn kuchyne, ale aj na jej funkčnosť. Pri jej výbere by sme mali brať do úvahy viacero faktorov. Dôležitá nie je len estetika, ale aj odolnosť, náročnosť údržby a v neposlednom rade cena.

Medzi tie cenovo najprijateľnejšie patria laminované pracovné dosky. Ich nosnú časť tvorí drevotrieska, ktorá je potiahnutá laminátom. Na výber je množstvo dekorov a k niektorým výrobcovia ponúkajú aj zásteny v rovnakom prevedení.

Tieto dosky sú zvyčajne odolné voči krátkodobému pôsobeniu tepla do 160°C, majú relatívne odolný povrch voči poškriabaniu a ich údržba nie je náročná. Ich najväčšou prednosťou je ale cena.

Pri výbere takejto dosky je potrebné počítať aj s jej nedostatkami.

Nutnosťou je zabezpečiť , aby voda neprenikla k nosiču dosky (hlavne v mieste spojov a pri výrezoch na spotrebiče). V opačnom prípade doska "rozpuchne" a je potrebné ju vymeniť.

Aj keď majú určitú odolnosť voči poškriabaniu, nie sú nezničiteľné a odporúča sa používať kuchynskú dosku na krájanie. Tieto pracovné dosky sa totiž pri poškodení nedajú opraviť. V prípade pracovnej dosky z drevotriesky nie je možné vytvoriť neviditeľný spoj pri spájaní v rohoch. 

Ďalšou z možností je pracovná doska z masívu. Väčšinou sa používa dubová alebo buková škárovka, ktorá je ošetrená olejom určeným pre pracovné dosky. Drevo je prírodný materiál a vytvára pocit útulnosti a tepla. Údržba pracovnej dosky z masívu je však o niečo náročnejšia. Je vhodné ju raz za čas prebrúsiť a pretrieť olejom, prípadne používať čistiace prostriedky s obsahom včelieho vosku. Nie je odolná voči chemikáliám a víno, či čučoriedkový kompót na nej zanechajú stopy. Z finančného hľadiska je to vyššia investícia. 

Ak hľadáte niečo veľmi odolné, nenáročné na údržbu a zároveň trendy, vhodnou voľbou pre Vás môže byť kompaktná doska. Vyznačuje sa pevnosťou, tuhosťou a jej tenký a čistý dizajn dotvára atmosféru luxusu a elegancie. Kompaktné dosky sú vysoko odolné voči vode, vysokým teplotám a poškriabaniu a sú jednoducho udržiavateľné. Svojimi vlastnosťami spĺňajú požiadavky aj tých najnáročnejších zákazníkov. Kvalite materiálu ale zodpovedá aj jeho cena a preto pri výbere kompaktov siahnete hlbšie do vrecka.

Novinkou sú pracovné dosky zn. Fenix. Ich vlastnosti ďaleko prevyšujú predošlé materiály. Vďaka nanotechnológii je ich povrch odolný proti mnohým vplyvom bežného a možno aj trochu drsného používania. Sú vysoko odolné proti poškriabaniu, mikroškrabance sa dajú tepelne opraviť, majú bezotlačkovú povrchovú úpravu, sú tepelne odolné až do 210° C, ich údržba je veľmi jednoduchá a sú príjemné na dotyk. Tieto pracovné dosky však zaťažia váš rozpočet o niečo výraznejšie.

Veľmi elegantnou a luxusnou voľbou sú pracovné dosky z prírodného kameňa. Väčšinou sa používa mramor alebo žula. Finančne sú síce náročnejšie, ale dizajnový efekt je zaručený. Nevýhodou týchto dosák je nutnosť ich impregnácie, pretože ide o nasiakavý materiál a pri vyliatom víne hrozí, že vám na pracovnej doske ostanú nepekné škvrny. 

To najlepšie na koniec. Elegancia a luxus prírodného kameňa na jednej strane a vysoká odolnosť a ľahká údržba na strane druhej. Tieto vlastnosti nájdete pri pracovnej doske z technického kameňa. Na trhu je viac výrobcov a každý z nich má iný proces výroby, ale vo všeobecnosti ide zväčša o minerálne materiály spojené akrylovým pojivom. Vďaka neporéznemu povrchu sa na týchto doskách nezachytáva špina či baktérie, sú vodeodolné a veľmi ľahko sa udržiavajú bežnými domácimi čistiacimi prostriedkami. Sú tepelne odolné do 180°C. Spĺňajú aj tie najnáročnejšie požiadavky na hygienu, čo je aj dôvod, prečo sa zvyknú používať pri zariaďovaní laboratórií a zdravotníckych zariadení. Jednou z veľkých výhod tohto materiálu je možnosť spájania takmer bez obmedzení opticky nerozpoznateľným spojom. Tou najväčšou výhodou však je jeho opraviteľnosť. V prípade poškodenia je možné opraviť poškodené miesto na nerozoznanie od pôvodného povrchu. Cenovo sú pracovné dosky z technického kameňa porovnateľné s kompaktnými doskami, ich vlastnosti však svojich konkurentov ďaleko prevyšujú.